Thursday, January 24, 2008

Emócionális gazdaság

Az idők során már volt jónéhány gazdaságpolitikai irányzat, de az elmúlt napok - főleg tőzsdei eseményei - egyre inkább azt erősítik meg bennem, hogy manapság valami érzelmi alapú gazdaságpolitika terjed.
Soros György kijelent egy-két dolgot egy osztrák lapban és hirtelen a világ összes tőzsdéje bukik vagy 15-20%-ot két nap alatt...holott a háttérben lévő cégek termelése, mégha talán stagnál vagy kicsit csökkent is, ennyit biztosan nem - de ez nem is érdekel senkit.
Másik vonalon ott van pl. az olajár - emelkedik, mert Alaszkában nagy fagyok vannak, mert Nigériában két törzs háborúzni kezdett, mert elsüllyedt egy tankhajó, mert Chavez szorongatja a nemzetközi érdekeltségeket, mert a Szibériából kiinduló olajvezeték átmegy egy olyan utódállamon, ahol éppen választások vannak és akkor mi lesz...szóval 100 USD/hordó szimbolikus árig felhajtva az ára, pedig ez a rengeteg bizonytalansági tényező vagy nem is volt olyan komoly, vagy megszűnt, tehát miről beszélünk???
Az az érzésem támad, hogy Sorosnak van egy csomó szabad forrása jelenleg, benyilatkozik minden alapot nélkülözően valamit, jön az esés, aztán olcsón bevásáról részvényekből és alig néhány hét alatt keres rajta egy további nagy halom pénzt...vagy az olajtermelő államok dobnak be 'kacsákat', aztán senki nem megy utána alapon csak emelkedik az olajár, pedig se a termelés nem csökkent, sem a kereslet nem sokszorozódott meg hirtelen...
Minden persze dominószerű, ha 5%-ot esik egy részvény, a kisrészvényes keze is megremeg, nehogy már többet veszítsek alapon elad, ami miatt lesz további 10% esés és így tovább...mindemögött a gazdasági teljesítmény alig változik, mégis minden második napon itt a világvége...bár ha belegondolok, hogy az elmúlt években már Magyarországon is mindenki a floridai ingatlanokat értékesítette, hogy kitermeli az saját magát, olcsó a hitel stb., tehát vhol ez is egy piramisjáték volt, csakhát erre nem mondják - de vmikor be kellett dőlnie. Az pedig már csak hab a tortán, hogyha ezt pl az egyesült államokbeliek tömegével tették, kipukkadt a léggömb, akkor azt már én is megérzem a havi autórészlet számlámon...hogy is van ez???!!!

2 comments:

Norb said...

Szia Tamas, no akkor en is nekilendulok a gazdasagi postjaid commentelesenek! :)

ez az "emocionalis gazdasag" nagyon kifejezo a mai gazdasagi szisztemara: a real es penzgazdasag teljesen elvalt egymastol, es a globalizacioval a penz nagyon konnyen ugral barhova - es kepes megretteni vagy lufit fujni a legvaratlanabb helyeken... a kisember meg kapkodja a fejet, hogy akkor most miert magasabb a devizahitelem torlesztoreszlete - es legfokeppen ki tehet rola? :)

De az "emocionalis gazdasagban" a kedvenceim akkor is a nagy bankok, akik egyfolytaban megegetik magukat, 5 evente valamelyikuk osszehoz vmi oriasi veszteseget, vagy maga az egesz rendszerben gyulemlenek fel a rossz kintlevosegek (ld a mostani subprime valsag) es ilyenkor mindenki az o segitsegukre siet, mondvan nehogy nagyobb baj legyen hogy az emberek "bizalma" az "egesz rendszerben megrenduljon"...ertem en a celt, de ha mindig megmentik a benakat, es sose fog kihullani a fergese, akkor vegulis a bagy bankok azt csinalhatnak amit akarnak, hosszu tavon nincs negativ kockazatuk. Olyan mintha az en is vallalkozhatnek barmire, ha nem sikerul, akkor az allam bacsi (vagy a tobbi kisvallalkozo) majd alamnyul, es megment.

nem egeszseges ez igy, de lehet hogy az uj rendszer velejaroja??

Tamás said...

Hát igen Norbi, egy kicsit keresgélned kellett az elméletibb jellegű felvetésig, de megéri!!!
Amúgy valami ilyesmi ezzel a nagy gond - a szinte következmény nélküli üzletvitel.
A már-már 'legendás' szingapúri brókertörténet a Barings bankkal tulajdonképpen csak egy kis bevezetés volt, dehát ismerjük ugye a Postabankot vagy a Northern Rock történetet, amit dehogy segített ki a brit állam, vagy mégis, vagy mégse, vagyis hát izé, mégis...ráadásul ez is bőven globalizálódott folyamat, sőt, talán ez globalizálódott csak igazán és idejekorán, ami most valóban a subprime történetben igazán leképezhető, igazi best (avagy worst) practice. Nem egyszerű és egy picit olyan hangulata van a történetnek - elnézést a morbid hasonlatért - hogy az ártatlan oldalon álló rosszabbul jár, kb, ahogy baleseteknél szokás...